Skrzyczne – najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego

Miłośnikom gór nie trzeba specjalnie tego miejsca przedstawiać, bowiem Skrzyczne (1257 m n.p.m) to nie tylko najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego, ale także ośrodek narciarski, który co roku gości tysiące narciarzy i snowbordzistów.

Z geograficznego punktu widzenia, Skrzyczne usytuowane jest w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego w bocznym ramieniu pasma Baraniej Góry. Jako najwyższy szczyt należy do Korony Gór Polski, a tym samym staje się pozycją obowiązkową dla pasjonatów górskich plenerów. Schronisko z lat 30 XX wieku, stanowi doskonałą bazę wypadową na piesze i rowerowe wycieczki w kierunku Baraniej Góry (1220 m n.p.m.), Wisły, Malinowskiej Skały (1152 m n.p.m.) czy Przełęczy Salmopolskiej (934 m n.p.m.). Niedaleko schroniska na narciarzy czekają atrakcje w postacie basenu kąpielowego  dla dzieci, strzelnicy, ścianki wspinaczkowej czy boiska sportowego. Ze względu na to, iż  na jego szczycie znajduje się nadajnik RTV, Skrzyczne jest łatwo rozpoznawalne z wielu miejsc, np. w Beskidzie Żywieckim lub Tatrach.

Widok z lotu ptaka na Skrzyczne i okolicę (fot. www.kocjan.pl)

Beskid Śląski

Pasmo Beskidu Śląskiego jest integralną częścią Beskidów Zachodnich, których najwyższymi szczytami po stronie polskiej są: Skrzyczne (1257 m n.p.m), Barania Góra (1220 m n.p.m), a u naszych południowych sąsiadów Czantoria Wielka (995 m n.p.m).

Warto umiejscowić także Beskid Śląski w krainach historycznych. Główna część tego regionu znajduje się na terenie Górnego Śląska, wschodnia i południowo-wschodnia jest położona na Żywiecczyźnie, a najmniejszy południowy fragment należy do tzw. ziemi czadeckiej, który znajduje się na Słowacji.

„Żabia góra”

Skrzyczne czy może Skrzecznia ?;) Pochodzenie nazwy tego szczytu może być dla wielu z was miłym zaskoczeniem. Historii na ten temat jest wiele, ale za najbardziej prawdopodobną, uznawana jest wersja przytoczona przez ówczesnego wójta w „Dziejopisie Żywieckim”w XVIII w.  Nazwa Skrzyczne lub inaczej Skrzecznia, według Andrzeja Komonieckiego pochodzi od … żab, a dokładniej odgłosów jakie wydawały. Zapiski z tamtych czasów wskazują na ogromne ilości tych płazów, które zamieszkiwały staw pomiędzy Skrzycznem, a Małym Skrzycznem.

Widok na Skrzyczne z Żywca (fot. naszlaku.com)

Przyroda

Żaby, żaby i ..? No właśnie. Czy też jesteście ciekawi jakie jeszcze zwierzęta oraz roślinność możecie spotkać w okolicy Skrzycznego ? Po pierwsze zacznijmy od tego, iż Masyw Skrzycznego zbudowany jest głównie z piaskowców- zwięzłych, drobnoziarnistych skał osadowch. Opada on łagodnie ku dolinie Żylicy, Kotlinie Żywieckiej oraz przełęczy Siodło. Oznacza to, że oprócz stromych stoków, występują tam rownież łagodne ujścia pokryte w większości rumowiskami oraz lasem liściastym. Jest to także teren zdominowany przez świerka oraz z rzadka pojawiającym się  w poszyciu jarząbem pospolitym. Spotkać możemy również wiciokrzewa zwanego suchodrzewem czarnym. Na samych szczytach ubogiego już boru można zaobserwować gdzieniegdzie borówkę czarnąliczne gatunki mchów oraz charakterystyczną rozłożystą trawę luźnokępkową trzcinnika owłosionego.

W okolicach Skrzycznego, od lat 60. XX wieku, odkryto kilkanaście niewielkich jaskiń i schronisk skalnych. Największą z nich jest Jaskinia Pajęcza, która ma łączną długość 61 metrów. Niestety  uwagi na zawalenie się wejścia jest obecnie niedostępna. Nazwa jaskini pochodzi od występującej tam bogatej fauny pajęczaków. Dodatkowo spotkać tu można niedźwiedzie brunatne, drozdy, głuszce czy świergotki.

Dla takich widoków warto odwiedzić Beskidy (fot. zieloniwpodrozy.pl)

Atrakcje na szczycie

Skrzyczne to nie tylko atrakcja dla narciarzy i snowbordzistów. Na jego szczycie oraz w sąsiedztwie czekają na nas liczne atrakcje, chociażby wspomniany wyżej basen dla dzieci, ścianka wspinaczkowa czy boiska. Ponadto, Skrzyczne oferuje turystom schronisko, które pełni rolę  miejsca spotkań wszystkich wędrujących po górach- i tych małych i tych dużych.  Jest to również miejsce, w którym tworzy się swoisty węzeł pieszych i rowerowych szlaków turystycznych oraz punkt startowy dla paralotniarzy.

Góra jest również łatwo dostępna dla osób starszych oraz tych, którzy sami na jej szczyt wejść nie mogą. Ze Szczyrku na Skrzyczne działa dwuodcinkowa kolej linowa, który niedawno przeszedł modernizację. Skróciło to czas przejazdu z 15 do 5 minut, a nowe czteroosobowe kapsuły zabezpieczają przed silnymi podmuchami wiatru.

Po wejściu na szczyt warto usiąść i odpocząć w schronisku (fot. zwiedzajacswiat.com)

Szlaki turystyczne

Na Skrzyczne dojść możemy kilkoma szlakami, a każdy z nich oznaczony jest innym kolorem:

  • niebieski prowadzi z Centrum Szczyrku  przez Halę Jaworzyna. Dojście zajmie nam 2:25 h, a z powrót 1:45 h
  • zielony prowadzi  z Centrum  Szczyrku  przez przełęcz Becyrek – tutaj dojście zajmie nam 10 min krócej, a powrót 1:40 h
  • czerwony i zielony z Buczkowic przez Siodło pod Skalitem– 3:20 h,  powrót 2:30 h
  • niebieski prowadzi z Ostrego. Czas naszej wędrówki to 2:15 h, a powrót 1:30 h
  • zielony i czerwony na przełęcz Salmopolską przez Malinowską Skałę– 2:15 h, z powrót 3 h
  • zielony na Baranią Górę– 2:45 h, z powrotem 3:00

Co jeszcze warto zobaczyć ?

Wybierając się na Skrzyczne warto pamiętać także o innych atrakcjach w Szczyrku, które możemy zobaczyć. Są to m.in. deptak nad Żylicą, Beskidzka Galeria Sztuki, kompleks skoczni narciarskich Skalite czy Sanktuarium Świętego Jakuba.