Szlaków pieszych w okolicy Szczyrku jest wiele. Każdy znajdzie coś dla siebie. Ale są też miejsca, które piechurowi z krwi i kości zapadną w pamięć na dłużej.
Na Blogu Sun & Sport będziemy dzielić się z Wami naszymi rekomendacjami, ponieważ bardzo chcemy abyście swoją przygodę z górami zaczęli od miejsc, w których widok na horyzont zapiera dech w piersiach.
Dzisiaj w naszym subiektywnym mini rankingu najlepszych górskich miejscówek w okolicy Szczyrku znalazło się Schronisko Chata Grabowa a dokładniej miejsce poniżej jej. Polana, o której mowa jest oazą spokoju nawet w weekend. Wystarczy, że wychodząc z chaty zejdziecie kilka metrów do rozwidlenia szlaków, pójdziecie troszkę w kierunku Brennej i po lewej stronie zacznie się spektakl kolorów, zwłaszcza o zachodzie słońca.
To naprawdę piękne miejsce. Do samej chaty, od strony Szczyrku, dotrzecie z Klimczoka (1117 m n.p.m.). Aby zdobyć ten szczyt macie dwie opcje z centrum miasteczka:
– Szlak niebieski, ze Szczyrku Centrum, przez Podmagurę, około 2 h,
– Szlak zielony, ze Szczyrku Centrum, przez Szczyrk Biła, około 2 h.

Schronisko Chata Grabowa to prywatne schronisko położonej u stóp szczytu Grabowej (907 m n.p.m.) w Beskidzie Śląskim.
To prawie zupełnie płaski i zalesiony odcinek głównego grzbietu Beskidu Śląskiego, leżącego pomiędzy Przełęczą Salmopolską i Kotarzem, dominujący od zachodu nad Szczyrkiem Salmopolem. Grzbietem Grabowej biegnie granica między Brenną a Szczyrkiem.  Chata Grabowa leży na północno-wschodnim stoku Grabowej, schronisko mieści się pięknie odrestaurowanej drewnianej góralskiej chacie z 1920 roku.

Na taką wycieczkę warto zarezerwować cały dzień. Przed tym pamiętajcie aby sprawdzić pogodę, naładować telefon, zabrać czołówkę lub latarkę a także zrobić zapasy wartościowych przekąsek, takich jak gorzka czekolada, orzechy czy suszone owoce. Nie zapominajcie też o uzupełnianiu płynów.
Po takiej wyprawie pewnie chętnie wypoczniecie w jednym z naszych beskidzkich apartamentów. Do zobaczenia na szlaku!