Poznaj TOP sześć atrakcji w Szczyrku, które warto zobaczyć wraz z przyjaciółmi i rodziną w 2019 roku.

Szczyrk to malownicza miejscowość położona w województwie śląskim, w dolinie potoku Żylica. Wraz z Brenną, Ustroniem, Istebną oraz  Wisłą tworzy tzw. Beskidzką Piątkę, promującą to, co najpiękniejsze w całym Beskidzie Śląskim. Odwiedzając Szczyrk, warto zapoznać się z atrakcjami, których listę przygotowaliśmy specjalnie dla Was.

Deptak nad Żylicą- symbol pięknego Szczyrku

Deptak to atrakcja przeznaczona dla każdego. To idealne miejsce do joggingu, do uprawiania nordic walking (czyli spacerów z kijkami,) jak również do jazdy na rowerze. Zimą można tu uprawiać narciarstwo biegowe, nawet przy niewielkiej ilości śniegu. Oprócz tego, deptak zachęca coraz to nowymi atrakcjami, takimi jak: gokarty czy trampolina. Warto zaznaczyć, że cały kompleks pieszo-rowerowy rozpoczyna się pod Urzędem Miasta i biegnie wzdłuż  rzeki Żylica do placu w Centrum, a dalej pod Skocznią „Skalite” oraz Centralnego Ośrodka Sportu aż do Buczkowic. W samym sercu Szczyrku, na placu św. Jakuba, czeka na nas nowoczesna fontanna, przy której bez problemu możemy sobie odpocząć.  Deptak dostępny jest także w godzinach wieczornych, gdyż posiada nowoczesne oświetlenie.

Kolej linowa na Skrzyczne

Zdecydowanie jedna z lepszych atrakcji Szczyrku, a zarazem jedyna kolej krzesełkowa, która zaprasza turystów o każdej porze roku. Kolej linowa na Skrzyczne składa się z dwóch odcinków: Szczyrk-Jaworzyna oraz Jaworzyna- Skrzyczne. Po zakupie biletu, na który wydamy zaledwie kilka złotych, możemy podziwiać przepiękny widok na panoramę Beskidów, a ze szczytu przy dobrej pogodzie możemy ujrzeć nawet Tatry.

Szczyrk atrakcje - kolej linowa Skrzyczne

Szczyrk atrakcje – kolej linowa Skrzyczne (fot. Skionline.pl)

Crossowy tor rowerowy i trasy narciarstwa biegowego

To ogólnodostępna trasa o długości 1,85 km, użytkowana o każdej porze roku.Dzięki swojej niezwykłej konfiguracji umożliwia uprawianie narciarstwa biegowego zarówno osobom rozpoczynającym swoją przygodę z narciarstwem jak i zaawansowanym narciarzom.W związku z tym w sezonie letnim służy jako trasa do kolarstwa crossowego, zaś w sezonie zimowym – jako trasa do narciarstwa biegowego. Spełnia  także wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej oraz Polskiego Związku Kolarskiego i tym samym umożliwia rozgrywanie zawodów dla dzieci i młodzieży, jak również najwyższej rangi zawodów międzynarodowych w  biegach i kolarstwie. Więc jeżeli jesteście fanami narciarstwa biegowego lub kolarstwa crossowego, nie może zabraknąć tej atrakcji na waszej liście miejsc do zobaczenia w Szczyrku. Dla ułatwienia, trasa zlokalizowana jest przy ul. Sosnowej w Górnym Szczyrku.

Kompleks skoczni narciarskich „Skalite”

Skocznie narciarską „Skalite” wybudowano w 937r. Pierwsi skoczkowie osiągali na niej odległości, które nie przekraczały czterdzieści metrów. Dopiero zakończenie II  wojny światowej, umożliwiło przebudowę skoczni i tym samym dało możliwość oddawania dłuższych o ponad trzydzieści metrów skoków. W latach 2007-2008 skocznia została po raz kolejny przebudowana. Powstała wówczas skocznia o punkcie konstrukcyjnym -K-95.  Na przełomie 2007/2008 dobudowano obok skoczni K-95 obiekt o punkcie K usytuowanym na siedemdziesiątym metrze . W latach 2009/2010 dobudowano trzecią skocznię – K-40. Na obiekcie organizowane są najważniejsze zawody o randze krajowej i międzynarodowej.

Szczyrk atrakcje - kompleks skoczni narciarskich Skalite

Szczyrk atrakcje – kompleks skoczni narciarskich Skalite (fot. visitszczyrk.pl)

Zabytkowe Sanktuarium św. Jakuba Apostoła

Drewniane Sanktuarium św. Jakuba Apostoła w Szczyrku to świątynia licząca ponad dwieście lat, stanowiąca najstarszy i najcenniejszy zabytek Szczyrku. Warto o nim pamiętać, gdyż znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego w pętli beskidzkiej. Jego historia sięga końca XVII wieku. Najważniejsza, a zarazem znamienna dla świątyni jest czworokątna wieża o konstrukcji słupowej, w której wisi dzwon z 1691 r. W kościele znajdziemy również zabytkową, późnobarokową ambonę z płaskorzeźbą przedstawiającą św. Ambrożego, kamienną chrzcielnicę, trzy kropielnice, organy, obraz z XVII wieku przedstawiający św. Jana oraz czternaście barokowych obrazów namalowanych na płótnie, przedstawiających mękę Jezusa.

Poza wyżej wymienionymi dziełami warto zwrócić uwagę figury świętych (w tym patrona) na ołtarzu głównym, drewniany krucyfiks w stylu rokoko, stacje drogi krzyżowej z XIX wieku, współczesne polichromie oraz reprodukcja średniowiecznego wyobrażenia „tańca śmierci”.

Warto zatem zajrzeć do sanktuarium nie tylko ze względu na to ile ma lat, ale również przez wzgląd na dzieła, jakie się w nim znajdują. Jeżeli nie jesteś fanem sztuki sakralne, nic nie szkodzi. Mamy dla Ciebie inne atrakcje, które z pewnością przypadną Ci do gustu.

Szczyrk atrakcje - Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku

Szczyrk atrakcje – Sanktuarium św. Jakuba w Szczyrku (fot. www.orle-gniazdo.pl)

Botor Art Gallery- prywatna Galeria Sztuki

Największa galeria sztuki na Południu Polski, założona pod koniec XX wieku przez Barbarę i Mirosława Bator. Znajdują się w niej dzieła współczesne, czołowych polskich i zagranicznych artystów. Znajdziemy w niej zarówno dzieła malarskie, jak i ceramikę, grafikę oraz rzeźbę. Od 2011 roku, co dwa lata, jest organizatorem największej w Polsce wystawy magicznego realizmu, czyli Magical Dreams. W tym czasie galerie odwiedzają artyści nie tylko z Polski, ale i z zagranicy, np. Rosji czy Ameryki. Co dwa lata Szczyrk staje się centrum sztuk magicznych, fantastycznych i nadrealistycznych.  Rok 2019 będzie właśnie rokiem magicznego realizmu, który zdecydowanie uatrakcyjni Wam pobyt w Szczyrku. 

Noclegi w Szczyrku

To tylko kropla w morzu atrakcji jakie czekają na Was w Szczyrku w 2019 roku.  Nie zapominajmy jednak, że to jak zaplanujemy swój wolny czas, zależy przede wszystkim od nas samych. Nasze top 6 propozycji ma jedynie ułatwić Wam podjęcie decyzji, gdzie iść i co zobaczyć żeby się nie nudzić. A jeżeli szukacie noclegu i chcielibyście się dowiedzieć też więcej o samym Szczyrku, to przygotowaliśmy specjalną stronę poświęconą noclegom w Szczyrku.