Szlak pieszy na Skrzyczne

Na Skrzyczne najprościej, najłatwiej i najwygodniej byłoby wyjechać kolejką. A co powiecie na dłuższy spacer? Rozpocząłby się w centrum, gdyż tam zaczyna się trasa piesza oznaczona kolorem niebieskim przez Polanę Hondraski; zielona przez Polanę Dolin lub  z Przełęczy Salmopolskiej trasa czerwona do Malinowskiej Skały, a następnie zielona przez Małe Skrzyczne. Dochodząc na samą górę zachwycilibyśmy się wspaniałym widokiem Beskidu Małego i Jeziora Żywieckiego. Przy odrobinie szczęścia ujrzelibyście w dali potężny masyw Babiej Góry, rozłożysty Pilska, a nawet  łańcuch Tatr.

I na tym spacer nie musi się skończyć, gdyż ze Skrzycznego zielonym szlakiem turystycznym można udać się na południe, na szczyt Baraniej Góry -drugi pod względem wysokości po Skrzycznem szczyt Beskidu Śląskiego.  Warto dołożyć parę kilometrów by zobaczyć tereny źródliskowe najdłuższej i najważniejszej polskiej rzeki Wisły, które znajdują się właśnie na zachodnich zboczach Babiej Góry. Źródła oraz partie szczytowe góry objęte są ochroną w Rezerwacie Barania Góra.

Szlak pieszy na Klimczok

Ze Szczyrku na Klimczok dojdziemy niebieską oraz zieloną ścieżką spacerową. Dla bardziej zaawansowanych jest szlak czerwony, który wiedzie z Przełęczy Salmopolskiej  przez Hyrcę , Beskidek i Przełęcz Karkosczonka. Trud i wysiłek włożony w dotarcie na Klimczok zostaje wynagrodzony widokami, jakie się z niego rozpościerają. Podobnie jak ze Skrzycznego, przy odpowiednich warunkach i sprzyjającej pogodzie, możemy zobaczyć grzebień tatrzańskich szczytów.

Dla tych co dysponują większą ilością czasu oraz sił, proponujemy żółty szlak z Klimczoka na Błatnią, a stamtąd do Jaworza- miejscowości o charakterze uzdrowiskowym, do której co roku przybywają goście pragnący zaradzić swym oddechowym schorzeniom.
Z Klimczoka prowadzi także szlak czerwony do nieodległego szczytu Szyndzielni widocznej z miasta Bielsko-Biała.

Szlak im.Stanisława Huli

Pozycja obowiązkowa dla zaawansowanych górskich wędrowców przebywających w Szczyrku. Trasa piesza liczy 31 kilometrów. Kilkukrotnie zmienia się w czasie wędrówki kolor jej oznakowania, a różnica poziomów pomiędzy najniższym a najwyższym punktem wyprawy to ponad 740 metrów ! Ze względu na skalę trudności i różnicę poziomów bardzo ciężko będzie pokonać tę trasę w jeden dzień, gdyż zabiera ona średnio około 11 godzin.

Trasa ma swój początek przy Urzędzie Miejskim w Szczyrku i prowadzi do głównego  węzła szlaków: ulicy Beskidzkiej, Myśliwskiej oraz Górskiej. Jednak chcąc udać się szlakiem Stanisława Huli musimy skręcić na południowy zachód wzdłuż ul. Leśnej, stopniowo przechodzącej w stromy, leśny dukt. Chwilami możemy mieć wrażenie, że idziemy przez odludzie lecz jest to tylko kwestia dojścia do Hali Jaworzyna w okolice przesiadkowej stacji wyciągu na Skrzyczne. Dalej prostą droga dochodzimy do jego wierzchołka. Stamtąd zielonym szlakiem kierujemy się na południowy-zachód i przez około 4,5 kilometra idziemy łagodnym górskim grzbietem do Malinowskiej Skały. Po chwilowym obniżeniu terenu czeka nas podejście na Malinów, skąd możemy podziwiać Stożek, Klimczoka, Czantorię, a także „Biały Krzyż” czyli Przełęcz Salmopolską. Następnie docieramy do grani rozdzielającej dolinę Brennicy od doliny Żylicy.  Za Przełęczą Karkoszczanką zaczyna się kolejna wymagająca wspinaczka, zakończona na wierzchołku Klimczoka. Jest to moment, w którym należy zastanowić się czy kontynuować wędrówkę czy też skorzystać z usług schroniska i dokończyć trasę na dzień następny. Z Klimczoka jest  już tylko 5,5 kilometra do centrum Szczyrku w okolice punktu startowego z przystankiem na zwiedzanie Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski „Na Górce”.

Ścieżka spacerowa Karkoszczonka-Brenna Bukowa

Zdecydowanie najłatwiejsza, oznaczona żółtym szlakiem ścieżka spacerowo-dydaktyczna  prowadząca z centrum Szczyrku do Brennej. Rozpoznawana jest poprzez charakterystyczne wejście na Przełęcz Karkoszczonkę, która znajduje się w okolicy  “Karczmy Pod Skalicą”. Cała trasa liczy niewiele ponad  6 kilometrów, którą spokojnie można pokonać w dwie godzinki. Spacer  możemy sobie jednak wydłużyć dzięki tablicom dydaktycznym rozmieszczonym w dość regularnych odstępach.  Za ich rozmieszczenie oraz budowę odpowiadają wprawdzie władze gminy Brenna – i to tam teoretycznie trasa ma swój początek – to równie dobrze wyprawę można zacząć w Szczyrku, gdyż kolejność poznawania tablic raczej nie ma większego znaczenia.

Tablice przybliżą nam nieco beskidzką faunę i florę oraz dostarczą informacji o takich zwierzętach jak: wilki, jelenie,  motyle, mysikróliki, sikorki czy niezwykłych roślinach – m.in. knieci błotnej, storczykach plamistych, zawilcach gajowych, olszy czarnej, bukach czy jesionach wyniosłych. Ostatnim ważnym punktem na trasie jest kapliczka  Matki Bożej Nieustającej Pomocy, wybudowaną już w 1894 roku.

Miejskie trasy piesze w Szczyrku

Coś w sam raz dla turystów, którzy nie przyjechali do Szczyrku z nastawieniem na wielogodzinne zdobywanie najwyższych, pobliskich, górskich szczytów lecz na przyjemne, dłuższe spacery po najciekawszych zakątkach Szczyrku.

Pierwsza trasa jest najdłuższą ze wszystkich- ma ponad 9 kilometrów, a „spacerek” powinien trwać w granicy trzech do trzech i pół godziny. Zaczyna się na ulicy Turystycznej, na której to mieści się słynne Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski „Na Górce” i biegnie do Szczyrku Białej w okolice charakterystycznego hotelu Klimczok. Stamtąd udajemy się na czerwony szlak w celu dojścia na Przełęcz Karkoszczonkę i zdobycia niezbyt trudnej góry Beskidek (850 m n.p.m.). Ostatni etap to zejście do miasta i powrót do centrum Szczyrku.

Druga trasa piesza to sześciokilometrowa, dwu i półgodzinna przechadzka po północnych zboczach  kurortu Skrzyczne. Startujemy z centrum przez Biluński Most i ulicę Myśliwską, a potem pod górę wzdłuż Uzdrowiskowej i Cichej do Szczyrku Dunaciego. Z tej części miasta już niedaleko na Jaworzynę. Wracamy wyciągiem lub niebieskim szlakiem biegnącym w dół.

Trzecia ścieżka spacerowa zaczyna się od Biluńskiego Mostu skąd możemy podziwiać skocznię oraz cały kompleks Centralnego Ośrodka Sportu i Przygotowań Olimpijskich. Stamtąd skręcamy w ulicę Plażową- do najsłynniejszego kościoła w mieście – maryjnego sanktuarium. Powrót przez ulice Górską, Bukową, Lipową oraz Myśliwską.

Jak widać szlaki turystyczne w Szczyrku to nie tylko te wymagające przygotowań i wielogodzinnych wędrówek. Należy pamiętać także o deptaku nad Żylicą, który jest w sam raz na wieczorny spacer po Szczyrku.