Szczyrk i okolice to wymarzone miejsce dla miłośników kolarstwa górskiego. Wytyczone trasy rowerowe są niezwykle ciekawe i dostarczają niezapomnianych wrażeń. Planując jednak wycieczkę rowerową należy pamiętać, że miasto otoczone jest górami o dość stromych zboczach, a różnice poziomów są duże. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio się przygotować do tego typu wyprawy, nie tylko pod względem kondycyjnym, ale i technicznym. Nie są to bowiem trasy dla osób raz na jakiś czas jeżdżących na rowerze, ale dla osób robiących to regularnie.

Szlaki rowerowe w Szczyrku podobnie jak szlaki piesze oznaczone są kolorami. Wyróżniamy dwa szlaki czerwone na Skrzyczne przez Halę Skrzyczeńską oraz Magura schronisko PTTK „Klimczok”. Żółty na Beskid przez Migdały oraz dwa niebieskie- Bieniatka i wokół Skalitego przez Siodło pod Skalitem. Miejsce startowe czyli tzw. węzeł znajduje się w centrum miasteczka, naprzeciwko charakterystycznej Starej Karczmy, przy zbiegu ulic Beskidzkiej i Górskiej.

Jeżeli nie masz ze sobą rowera, a koniecznie chcesz odwiedzić któreś z tych miejsc, proponujemy skorzystać z lokalnej wypożyczalni np. Centrum Kongresów i Rekreacji Orle Gniazdo lub ośrodku sportowo-rekreacyjnego Beskid Sport Arena.

Pierwszy szlak czerwony na Skrzyczne rozpoczynamy spod wyciągu krzesełkowego i kierujemy się na ulicę Skrzyczeńską. Następnie przed nami dość trudna trasa do Osiedla Młaki, z którego doskonale widać Klimczok i Magurę. Następnie dojeżdżamy na Halę Skrzyczeńską, z której rozciąga się widok na Beskid Mały, Beskid Śląski oraz Beskid Żywiecki .Przy odrobinie szczęście zobaczymy także Tatry. Ze Skrzycznego zjeżdżamy na Jaworzynę i kierujemy się na Dolinę Dunaciego. Następnie ulicą Myśliwską wracamy do centrum Szczyrku. Cała trasa liczy ponad 10 kilometrów i zajmuje nieco ponad godzinę.

Drugi szlak czerwony prowadzi na Magurę (długość 14 kilometrów, czas przejazdu około 1,5 godziny). Startujemy z centrum Szczyrku i kierujemy się na ulicę Wczasową. Mijamy Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski „Na Górce” i dojeżdżamy asfaltową drogą do osiedla Podmagura. Z tego miejsca możemy zobaczyć dużą cześć pasma Beskidu Śląskiego. Następnie kamienistą, leśną drogą docieramy na Magurę, mijamy stację GOPR-u i docieramy do schroniska na Klimczoku. Powrót przez Szczyrk Biała do centrum.

Szlak żółty rozpoczynamy na ulicy Myśliwskiej i kierujemy się na ulicę Widokową, skąd docieramy na osiedle Migdalskie i szczyt Beskidek, z którego podziwiamy panoramę Skrzycznego i Górnego Szczyrku. Wracamy wzdłuż toru saneczkowego do Przełęczy Karkoszczonka, a następnie ulicą Górską do centrum. Czas przejazdu niecała godzina, długość około 10 kilometrów.

Szlak niebieski na Bieniatkę rozpoczyna się w tym samy miejscu co szlak czerwony na Magurę, z tym że przy Sanktuarium kierujemy się na czarny szlak górski, który doprowadzi nas do Osiedla Bieniatka. Z niego podziwiać możemy pasmo Skrzycznego oraz Beskidu Żywieckiego.Potem zjeżdżamy ze szlaku czarnego ulicą Szczytową i kierujemy się na centrum Szczyrku. Trasa nieco ponad 9 kilometrowa, która zabiera niecałą godzinę.

Ostatni szlak niebieski wokół Skalitego (8 kilometrów, 45 minut jazdy) rozpoczynamy z Bilańskiego Mostu i jedziemy wzdłuż zielonego szlaku turystycznego na Skrzyczne. Docieramy do osiedla Zapalenica i następnie odbijamy na Siodło by dojechać  do Szczyrku Skalitego. Jadąc tą trasą możemy podziwiać miejscowości położone pod stokiem oraz Beskid Mały i fragment Beskidu Żywieckiego. Po trasie górskiej docieramy do drogi asfaltowej, a następnie wracamy do Szczyrku przez ulicę Deptak nad Żylicą.

Wybierając którąś z tych tras warto pamiętać, że jazda na rowerze w górach jest dużo bardziej trudniejsza  i bardziej wymagająca kondycyjnie niż w  jakimkolwiek innym regionie kraju. Należy więc mierzyć siły na zamiary, wyposażyć się w dobry sprzęt, m.in: kask, mapę, apteczkę, telefon komórkowy, narzędzia rowerowe czy dodatkową bluzę.